Pirmųjų gyvenimo metų problema – vystyklų dermatitas

Su vystyklų dermatito problema susiduria dauguma tėvų. Dažniausiai ši problema iškyla pirmaisiais mažylio gyvenimo metais. Ką tik gimęs kūdikis neturi imuniteto, jo odelė tokia jautri, kad ir menkiausias sudirginimas gali ją traumuoti ir suerzinti. Vystyklų dermatitas atsiranda labiausiai trinamose kūno vietose, veikiamose šlapimo ir išmatų. Tai su sauskelnėmis ir vystyklais besiliečiantys odos plotai. Mergaites šis negalavimas kankina dažniau negu berniukus. Dirbtiniu maistu maitinamiems kūdikiams didesnė tikimybė patirti šį nemalonumą negu maitinamiems tik motinos pienu. Taip yra todėl, kad pieno mišiniais maitinamų kūdikių išmatose yra erzinančių komponentų.

Pagrindinė vystyklų dermatito priežastis – pernelyg ilgai trunkantis odos kontaktas su išmatomis ir šlapimu. Priežastis gali būti ir netinkamai užmautos arba retai keičiamos sauskelnės. Kiti vystyklų dermatitą sukeliantys faktoriai: vaikiškas muilas, skalbimo milteliai, kremai. Dėl netinkamos higienos ir nepakankamų vandens procedūrų iššusti gali ir pažastų, pakinklių oda, duobelės po ausų kriauklelėmis.

Ligos požymiai: oda parausta, ją niežti, degina, ji pasidaro skausminga. Vaikas tampa neramus, blogai miega, jam nepatogu gulėti ir sėdėti, nes visomis kūno padėtimis dirginama oda. Jeigu ant pažeistos odos patenka infekcija, sustiprėja uždegimas ir atsiranda pūlinių bei žaizdų.

Išskiriama keletas dermatito rūšių:
– Lengvo dermatito atveju nebūna ypatingų komplikacijų, odos pažeidimų, ji tik kiek parausta. Kūdikis jaučiasi neblogai. Pradėjus skubiai ir tinkamai gydyti su problema susidorojama per keletą dienų.
– Vidutinio sunkumo dermatito atveju oda patinsta ir vystosi uždegimas. Matomi įtrūkiai ir pūlinėliai.
– Sunkaus dermatito požymis – stiprus odos paraudimas ir patinimas. Įtrūkiai tampa vandeningi ir pūliuoja, gali susidaryti opos.

Kad vaiko odelė būtų sveika, turėtume laikytis šių taisyklių:

Kaip įmanoma dažniau keiskime sauskelnes, patartina ne rečiau kaip kas 3–4 valandas. Visada pakeiskite sauskelnes vaikui pasituštinus. Jeigu praėjus 4 valandoms, sauskelnės išliks sausos, vis tiek būtina jas pakeisti, nes retas jų keitimas paprastai sukelia vystyklų dermatitą.

Rinkdamiesi sauskelnes, atkreipkite dėmesį į gamintoją, dažniausiai tėvams tenka išbandyti keleto firmų sauskelnes, kol atranda tinkamas. Atminkite, kad tik nepigios sauskelnės iš tikrųjų gerai sugeria ir yra pralaidžios orui. Esant vystyklų dermatitui, sauskelnes reikia keisti dažniau kaip kas 3 valandas. Geriausia tai daryti po kiekvieno šlapinimosi. Prieš užmaunant švarias sauskelnes mažylio užpakaliuką reikia nuprausti tekančiu vandeniu be muilo ir atsargiai nusausinti vystyklu. Jokiu būdu – netrinkite! Nepamirškite, kad odelė turi būti visiškai sausa – leiskite jai nudžiūti prieš aprengdami vaiką.

Kaskart prieš keisdami sauskelnes leiskite kūdikiui 15–20 minučių pasimėgauti oro voniomis. Tik stebėkite, kad oras kambaryje nebūtų vėsesnis kaip 20 laipsnių šilumos. Būtent oro vonios laikomos geriausia vystyklų dermatito profilaktikos priemone. Kūdikio odelė „kvėpuoja“, pailsi nuo sauskelnių. Dermatitu sergančio vaiko užpakaliukas turi būti kuo ilgiau plikas.

Netingėkite, prisiminkite mamų ir močiučių laikus ir renkite negaluojantį vaiką vien kelnaitėmis ar šliaužtinukais. Laikini kasdienio skalbimo vargai tikrai verti jūsų kūdikio sveikatos.

Vystyklų dermatito gydymui ir profilaktikai būtina kūdikį kasdien maudyti. Vandens procedūroms naudoti muilą pageidaujama tik 1–2 kartus per savaitę. Kas antrą dieną vonelėms galite naudoti ramunėlių nuovirą. Jį paruošti paprasta: į stiklinę verdančio vandens reikia įberti du valgomuosius šaukštus žolės ir palikti 30 minučių. Nuovirą supilkite į vonelę ir išmaišykite. Ramunėlės slopina odos uždegimus, ramina ją.

Gerai išskalaukite išskalbtus vaiko drabužius, nes net tinkami skalbimo milteliai gali suerzinti mažylio odelę ir sukelti alergiją. Jeigu aprengus kūdikį išskalbtais drabužiais, jį išberia, pakeiskite skalbimo miltelius. Esant odos susirgimams, vaiko drabužėlius rekomenduojama lyginti iš abiejų pusių.

Namų vaistinėlėje turėkite tepalo arba kremo nuo vystyklų dermatito. Norint efektyviai gydyti ar apsaugoti kūdikį nuo vystyklų dermatito, kremu reikia purkšti švarią, ką tik nuplautą ir nusausintą odą, kaskart keičiant vystyklus ar bent 2 kartus per dieną.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook